STANISLAW SYN & DOMICELA SYNOWA FELIKSY TAMIOLA
Stanisławów założony został w XVII wieku przez magnata Andrzeja Potockiego. Początkowo służyć miał jako twierdza broniąca Rzeczpospolitej przed Tatarami. Zbudowany na miejscu dawnej wsi, nazywany bywał, ze względu na podobieństwo założenia architektonicznego, "małym Lwowem". Przed wybuchem II wojny światowej był 60-tysięcznym miastem. Przez cały okres komunizmu kościoły katolickie były w mieście zamknięte, podobnie jak szkoły i stowarzyszenia, a polskość pielęgnowano wyłącznie w rodzinach. Po 1991 roku społeczność polska odzyskała i wyremontowała jeden z kościołów, wokół którego zaczęło odradzać się życie wspólnoty. Doprowadzono też do otwarcia szkoły z polskim językiem nauczania. Obecnie działa też w mieście towarzystwo polskie, zajmujące się działalnością kulturalną i społeczną, m.in. pomocą osobom starszym. Wydawane jest także czasopismo "Kurier Galicyjski". Ślady polskości miasta widoczne są bardziej w zabytkach Iwano-Frankowska - kolegiacie mieszczącej obecnie galerię obrazów, dawnych kościołach katolickich użytkowanych dziś przez wspólnoty grekokatolickie, kolegium, w którym uczył się Franciszek Karpiński, podupadłym pałacu Potockich - niż w jego życiu codziennym. Dzisiejszy Iwano-Frankowsk to przede wszystkim miasto kultury ukraińskojęzycznej.
Photo Krzysztof Chodacki.
Dom Stasia, na tych zdjeciach jeszcze nie otynkowany, ale na nastepnym zdjeciu, juz jest calkowicie wykonczony. Kiedy jezdzilismy do Babci Zosi do Pawlowa, jako male dzieci, jeszcze przed jej przeprowadzka do Radomia, Stasiu juz kupil cegle na dom. Doradzil mu kuzyn, ze to dobry interes i sporo oszczedzi. Cegla stala w duzej stercie rowno ulozona, czekajac na rozpoczecie budowy nowego domu. Stasio wybudowal dom prawie sam, byl utalentowanym stolarzem, wiec stolarke zrobil samodzielnie, jestem pewna ze b. dokladnie.
Moge smialo powiedziec ze dom Stasia jest dzielem jego prawie calego zycia. Nie liczac innych dziel, ktorych dokonal. Przychodzi nieunikniony czas starości i nie ma co dramatyzowac, wręcz przeciwnie — popatrzmy na zalety tego wieku. Roman tez realizowal swoje pragnienia i budowal dom w Januchcie, niemal pod koniec swojego dlugiego zycia, zyl 100lat. Gwidon kiedys wspominal ze, poszedl by sladami swojego ojca, jesli mowimy juz o budowie domu. Sami tez budowalismy dom w Afryce, zyjac dlugo razem ze skorpionami w garnkach, kiedy otwory po hydraulice jeszcze byly nie zacementowane. Moze wlasnie takie zapędy, czasem nie mozliwe do wykonania daja ludziom wiele satysfakcji i pogody w zyciu.
Foto, z wizyty w Pawlowie u Stasia i Danusi, Barbara i Krzysztof Chodaccy.
Foto Leszek Szumilewicz.
Obok, grobu rodzicow Stasia, widzimy pusty grob Stasia i Danusi. Cmentarz w Chlewiskach.
Danusia ( Domicela) u corki Grazyny, w Skarz.Kam, 2004 rok.
Feliksa byla urodzona 1898 w Pawlowie, a Adam Tamiola byl urodzony 1889 w Rzucowie.
Photo Leszek Szumilewicz, B & J-K Chodaccy.
Zdjecia i materialy archiwalne - Leszek Szumilewicz.
© 2019 Leszek Szumilewicz. All Rights Reserved.