© 2017 Barbara Chodacki. All Rights Reserved.
Przy okazji przypomniałem sobie, jak mój Tato opowiadał mi, że jego dziadek Józef Szumilewicz, będąc na stanowisku mistrza w hucie Chlewiska
dokonywał wypłat zarobków za pracę, swoim podległym pracownikom. W którymś z lat po wypłatach pozostała mu z nieznanych przyczyn nadwyżka gotówki. Uzgodnil z dyrekcja, by z tej nadwyżki, huta, ufundowala, w obecnym miejscu drewnianą kapliczkę - przebudowywaną, w późniejszych latach.
Leszek Szumilewicz.
DZIECI JANA, POWSTAŃCA
........w tym miejscu zwracam sie do Rodziny Anny Bialek Krupa, by przeslala mi zdjecie Anny, ktore umieszcze w diagramie. Prosze wybrac zdjecie najladniejsze i najlepszej jakosci jesli jest taka mozliwosc, moze byc slubne. Najwygodniej jest zrobic foto komorka z albumu rodzinnego. Popytac sie tez u Rodziny, mozna przeslac materialy na e-mail Leszka Szumilewicza.
Wspomnienia pisemne mile widziane. note ta potem usune.
Dziekuje, Barbara.
CÓRKA JANA, POWSTAŃCA
SYN JANA, POWSTAŃCA
Kocie łby, obce przemarsze wojsk i sałatka sledziowa.
Na starych zdjeciach pocztowkowych z Radomia, widzimy przedzial czasow, w ktorym zyli nasi przodkowie. Ulice nazywaly sie innaczej, jak Lubelska i Koscielna, widnialy tez szyldy pisane po rosyjsku.
............................
Pierwszy i II rozbiór pozostawiły Radom w granicach Polski, ale po przegranej insurekcji kościuszkowskiej i III rozbiorze miasto stało się częścią zaboru austriackiego, wchodząc w skład Galicji Zachodniej, i siedzibą cyrkułu.
W 1809 roku Radom znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, gdzie otrzymał rangę stolicy departamentu. Po klęsce Napoleona I pod Moskwą i jego abdykacji, Księstwo (w tym i Radom) zajęte przez wojska rosyjskie. Rosjanie znacznie zniszczyli miasto, ale mimo to po kongresie wiedeńskim w 1815 roku i utworzeniu Królestwa Polskiego, utrzymano w Radomiu funkcję stolicy regionu – tym razem w postaci województwa sandomierskiego. W dwa lata później powstała w mieście pierwsza świecka szkoła elementarna, a w 1827 Radomskie Towarzystwo Naukowe. wikipedia
Widzimy tez budynek gdzie w pozniejszym okresie komunizmu zwanego demokracją ludową , w jej koncowych latach 50-tych i 60-tych. Nasza mama, Stanislawa Kolodziejska, pracowala, w jedynym, w Radomiu, nowo otwartym i tak luksusowo wyremontowanym budynku ( marmury, lustra i nikiel ), w Delikatesach. Stanislawa, miala ukonczona szkole handlowa, i ze wzgledu na swoje wysokie kwalifikacje, prace dostala bez problemow i znajomosci, mimo ogromnej ilosci kandydatow, jako kierowniczka dzialu kolonialnego, z czesciowo importowanymi artykulami luksusowymi. .
Z tych balkonow, czasem jako dzieci obserwowalysmy, defilady pierwszo-majowe. Ulica miala w tym czasie tez kocie lby, ale juz z innej kostki nie kamiennej ale z rownej bazaltowej, grafitowego koloru, gladkiej i blyszczacej, byla nawet ladna. Ze wzgledu na sliskosc jezdni, i bezpieczenstwo, i tak wolno poruszajacych sie samochodow, zalano ja w koncu asfaltem. Pamietam, ze ta kostka bazaltowa, lsniaca robila wrazenie, niemal metropolii, i bylo mi szkoda ze zostala przykryta pospolitym asfaltem.
W szkole podstawowej ul Zeromskiego, okupowalam czesto. Po szkole, w czasie przerwy obiadowej, kiedy caly kompleks, na godzine byl zamkniety, przychodzilam do mamy, od tylu budynku, i slimakowo, kretymi metalowymi schodami, dostawalam sie na pietro delikatesow. W jej nowym, ladnym gabineciku-magazynie, dostawalam pod-obiadek z b. dobrych produktow kupionych przez mame, w dziale garmazeryjnym, chrupiaca buleczke z maslem z wedlina, salatke wazywna lub sledziowa, czy pasztet, pamietam do dzis, bylo smaczne. Dostawalam tez czesto kieszonkowe na bilet do kina. Filmy to byla moja ogromna pasja. Mama wierzyla, i chyba jedyna, oraz byla dumna przed kolezankami w pracy, ze zostane rezyserem filmowym.
Wspomnienia te, ktore wydaja sie tak niedawne, staly sie juz odlegla historia.
Zanotowala Barbara.
SYN JANA, POWSTAŃCA
STANISŁAW BIAŁEK, WALCOWNIK, ROLNIK I MYŚLIWY.
SYN JANA, POWSTAŃCA
JAN BIAŁEK
SYN JANA, POWSTAŃCA
CÓRKA JANA, POWSTAŃCA
© 2019 Barbara Chodacki. All Rights Reserved.